LumberJocks

Reply by Doss

  • Advertise with us

Posted on A Simple Meditation Bench

View Doss's profile

Doss

779 posts in 1011 days


#1 posted 06-21-2012 06:35 PM

Thinking of a price point and checking out prices does only so much. You have to figure out:

Materials + time + rework/warranty + overhead = price.

For an example of why just looking at price of others doesn’t work, think about this:

You can buy all the pine you need for $20.
Stain and finishing cost $15.

Labor takes 4 hours.
Finishing another on/off 1 day (but only a total of 2 hours).

Power/tools/wear and tear/etc costs you $10

So far, on straight costs and very minimal overhead charging, you’ve spent $45 on that bench. With labor if you try to come in at $75, you’re basically making $6 an hour. That’s if you can build the thing and finish it in 5 hours.

You need to lay out how much these things cost you and then you’ll get a price that works for you.

-- "Well, at least we can still use it as firewood... maybe." - Doss


DISCLAIMER: Any posts on LJ are posted by individuals acting in their own right and do not necessarily reflect the views of LJ. LJ will not be held liable for the actions of any user.

Latest Projects | Latest Blog Entries | Latest Forum Topics

HomeRefurbers.com

Latest Projects | Latest Blog Entries | Latest Forum Topics

GardenTenders.com :: gardening showcase