LumberJocks

Pine Pantry - starting to build affordable pieces for Apts.

  • Advertise with us
Project by steve posted 03-07-2013 01:29 AM 1593 views 6 times favorited 10 comments Add to Favorites Watch

I recently (2 days ago) bought 320 b/f Eastern Pine, for $1.02 S4S per b/f, I got all 1”x8”s x 8’,10’,&12’, 50 pcs. total, and some 1/4” Luan, for backing (3 pcs) all for $475., to build some affordable Pine furniture…this city has thousands of 3-family houses (apts.) and I figure I can take advantage of this.
I have a friend that will put the pieces in his Used/New Furniture shop, downtown, so we’ll see how things go.
This is the first piece I have done, took me longer to design and figure, than to build, ha…1 day build.
Could probably make all the parts for a few and build 2-3 a day…My furniture store friend said several people have been inquiring about some sort of a Pantry to hold goods in their Apt. kitchens because the cabinet space was lacking.

It is w/o hinges and shelf support pins at the moment (that’s why it is laying on my bench)...I ordered a bunch, just waiting on them from UPS

Curious: What would you pay for this? Un-finished price and with a finish, price? It’s 60”Hx24”Wx12”D

**It’s going to have (3 ea. door, Amerock finial tip full wrap hinges and a double magnet catch, w/4 adjustable shelves)

-- steve/USA





10 comments so far

View Sawdust's profile

Sawdust

125 posts in 3062 days


#1 posted 03-07-2013 02:07 AM

Nice idea. Small enough to fit somewhere in an apartment, and could be used for bedroom storage, as a book case, etc. as well as a pantry cabinet. Just guessing -unfinished maybe $175, finished $250.

View steve's profile

steve

338 posts in 648 days


#2 posted 03-07-2013 02:11 AM

Yes, that’s exactly what I was thinking in pricing.
Thanks

-- steve/USA

View TheeWoodShed's profile

TheeWoodShed

162 posts in 565 days


#3 posted 03-07-2013 02:14 AM

Pricing items is so hard to do. There is your product costs, boards, glues, screws, nails etc. But also you have an electric bill and heat bill. Then there is your time which is valuable. The SBA (small business administration) says its worth about $22 per hour. They also say you should charge time and a half for your cost of material. IE you spend $20, you should charge $30 for the material.

But good luck… the cabinet looks great!!!

-- "Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life."

View steve's profile

steve

338 posts in 648 days


#4 posted 03-07-2013 02:16 AM

thanks…I generally go : Materials x 3 + overhead
Pine Pantry…$50 + overhead=$175

-- steve/USA

View a1Jim's profile

a1Jim

112089 posts in 2232 days


#5 posted 03-07-2013 06:04 AM

nice work .

-- http://artisticwoodstudio.com Custom furniture

View Oldtool's profile

Oldtool

1824 posts in 845 days


#6 posted 03-07-2013 12:01 PM

Nice cabinet, very nice. As for pricing, I believe the figures you mention, as well as the others in the same ballpark, to be too low. The pricing in the $200 range seems to me to be in line with the Walmart – Kmart – etc range, which is factory made with least expensive and fastest joinery possible, using particle board, and destine to self-destruct in a year or two.
There are three ways I would suggest you price your work:
1) Use materials & overhead costs times 1.5, plus what you think your time is worth on an hourly basis.

2) Pre-determine what you want for profit on a build like this, (your take home for a days work) say something like $200, then add that to the costs of all materials and expenses like gas to pick up the materials, plus costs for overhead like electricity and heat, etc., to obtain the selling price.

3) Probably the most simplest method, search the web for similar products by craftsmen (not the Kmarts, Walmarts etc.) and see what the market will bear. Google “hand crafted furniture” and you should find some nice sites with similar products and many show pricing less shipping.

Hope this helps with your quest,
Happy woodworking.

-- "I am a firm believer in the people. If given the truth, they can be depended upon to meet any national crisis. The point is to bring them the real facts." - Abraham Lincoln

View workerinwood's profile

workerinwood

2708 posts in 1722 days


#7 posted 03-07-2013 02:12 PM

Nice work, looks great!! Like your idea.

-- Jack, Albuquerque

View Grumpymike's profile

Grumpymike

1084 posts in 970 days


#8 posted 03-07-2013 03:26 PM

One factor not mentioned here is the wear and tear on the tools. You have a sizeable investment on thest tools and should factor in a portion of the cost and replacement … I ust 2.5% of the finished price as an add on and round up to the next nickel.
So, Gross Material + Time + Shop Supplies + 2.5% = Total cost.

I like your idea and hope that it is a good seller for you.

-- Grumpy old guy, and lookin' good Doin' it. ... Surprise Az.

View steve's profile

steve

338 posts in 648 days


#9 posted 03-08-2013 12:15 AM

Thank you, thank you all for some good advice

-- steve/USA

View steve's profile

steve

338 posts in 648 days


#10 posted 03-08-2013 12:19 AM

Talked to, and showed the Pantry to my friend that will sell them in his store, as well as other items I can make.
We are going to put this cabinet in at $195. un-finished.
Something similar, but w/o the top & bottom molding treatments, and feet, at a nationwide un-finished retailer, is going for $235, and it is so plain, it just sits on the floor square, without feet or profiling

-- steve/USA

Have your say...

You must be signed in to post the comments.

DISCLAIMER: Any posts on LJ are posted by individuals acting in their own right and do not necessarily reflect the views of LJ. LJ will not be held liable for the actions of any user.

Latest Projects | Latest Blog Entries | Latest Forum Topics

HomeRefurbers.com

Latest Projects | Latest Blog Entries | Latest Forum Topics

GardenTenders.com :: gardening showcase